ФОРМУВАННЯ ЦІННІСНИХ ОРІЄНТАЦІЙ ДІТЕЙ ДОШКІЛЬНОГО ВІКУ НА ОСНОВІ ПЕДАГОГІЧНОЇ СПАДЩИНИ В. О. СУХОМЛИНСЬКОГО: З ДОСВІДУ РОБОТИ

Автор(и)

  • Людмила Миколаївна Баліка кафедра теорії і методики виховання РДГУ
  • Ніна Ярута ЗДО № 33 м. Рівне

DOI:

https://doi.org/10.35619/iiu.v1i12.318

Ключові слова:

ціннісні орієнтації, діти дошкільного віку, творча спадщина, В. О. Сухомлинський, заклад дошкільної освіти

Анотація

У статті обґрунтована важливість формування ціннісних орієнтацій у дітей дошкільного віку на основі використання педагогічної спадщини В. О. Сухомлинського. Зосереджено увагу на тому, що головним завданням для кожного закладу дошкільної освіти є створення найкращих умов для розвитку особистості дитини: морального, інтелектуального, трудового, естетичного й ін. Проаналізовано досвід роботи вихователя-методиста ЗДО № 33 м. Рівне Н. Ярути, яка творчо використовує спадщину В. О. Сухомлинського у вихованні дітей дошкільного віку. Визначено провідну ідею діяльності вихователя-методиста – оптимізація морального досвіду дитини в умовах закладу дошкільної освіти, забезпечення взаємозв’язку моральних знань та уявлень, що діти отримують на заняттях, з їх застосуванням в повсякденному житі.

З’ясовано, що формування ціннісних орієнтацій дошкільників здійснюється нею через формування ціннісного ставлення до природи, життя, рукотворного світу, людини. Вихователь-методист використовує заняття, гуртки, екскурсії, спостереження, години дозвілля, акції милосердя, працю, родинні свята, бесіди та ігри у формуванні ціннісних орієнтацій дітей дошкільного віку. Особливо ефективними є: цикл занять «Дитина в природному довкіллі», «Скринька добрих справ», «Галерея духовності», робота з батьками, консультації колег й тощо.

Акцентовано увагу на тому, що працюючи з текстами казок, оповідань В. Сухомлинського, діти стають більш соціальними, емоційнішими. Зроблено висновок, що Н. О. Ярута переосмислює зміст та розробляє нові підходи формування ціннісних орієнтацій: через «прожиття» і переживання творів В. О. Сухомлинського, допомагає дітям відкрити світ людських взаємин, формуючи в них позитивне сприйняття довкілля і себе у ньому; підводить дітей до особистісного сприйняття і розуміння таких філософських понять, як душа, совість, добро, щастя.

##submission.downloads##

Опубліковано

2020-11-21