ВИКОРИСТАННЯ ТВОРЧОЇ СПАДЩИНИ В. О. СУХОМЛИНСЬКОГО В ЗАКЛАДАХ ДОШКІЛЬНОЇ ОСВІТИ З УГОРСЬКОЮ МОВОЮ НАВЧАННЯ

Автор(и)

  • Ганна Рего Закарпатський інститут післядипломної педагогічної освіти
  • Лівія Балог Закарпатсько угорський інститут ім. Ференца Ракоці ІІ

DOI:

https://doi.org/10.35619/iiu.v1i14.410

Ключові слова:

казка, оповідання, В.Сухомлинський, формування особистості, дитина дошкільного віку, заклад дошкільної освіти з угорською мовою навчання

Анотація

Анотація. Понад сто років ідеї, думки та досвід видатного педагога, В.О.Сухомлинського не втрачають своєї значимості а навпаки, набувають нового звучання в умовах реформування освіти незалежної України та залишаються сучасними й актуальними і нині.

Національний склад населення Закарпатської області співвідносний з кількістю закладів дошкільної освіти краю, відтак, після української мови навчання найбільш поширеною є угорська. Цей факт спонукав нас досліджувати потенціал використання творчої спадщини В.О.Сухомлинського в закладах дошкільної освіти з угорською мовою навчання.

В даній публікації ми розкриваємо феномен популярності його творів, ефективні засоби впливу на формування особистості дитини дошкільного віку рекомендовані В.Сухомлинським, аналізуємо специфіку його творів та рекомендації щодо використання казки у навчально-виховному процесі вказуючи на шляхи використання їх у роботі з дітьми дошкільного віку угорської національності.

Нажаль, складно знайти переклад оповідань та казок В.Сухомлинського на угорську мову. Тільки в 1999 році був виданий збірник «A kék ég alatt» («Під голубим небом») таким чином, пізнати чарівність рідної природи й утверджувати прекрасне в собі через повчання великого педагога змогли діти угорської національності на рідній мові. У цих маленьких творах автор розкриває складні поняття зрозумілою для дитини мовою, чим, власне, і формує людську особистість, вчить розуміти, що таке добро і зло, працьовитість та лінь, виховує повагу до старших, любов до рідних та рідного краю, людську гідність, совість тощо. На нашу думку, саме ця специфіка його творів дозволяє ефективно використовувати їх в закладах дошкільної освіти з угорською мовою викладання.

Оскільки, в угорській літературі для дітей дошкільного віку є теж багато оповідань та казок які несуть підтекстову сферу, вважаємо за доцільне підбирати схожі за змістом та мораллю казки та оповідання В.Сухомлинського та угорські народні чи авторські казки, використовуючи «механізм» педагогічного впливу, який спрямований власне на етичне виховання підростаючого покоління. Такий підхід, також, є дійовим засобом навчання дітей угорської національності українській мові.

##submission.downloads##

Опубліковано

2021-11-17